17 Mayıs 2015 Pazar

DUDAK BAKIM DOSYASIDUDAKLARDA KURULUK VE ÇATLAMA :

Dudak “derisi” eşsizdir. Dudak temelde, vücudun diğer bölgelerindeki deriden daha az ve farklı gözenekleri bulunan mukus zarından meydana gelir. Ayrıca en üst yüzeyinin (stratum corneum) aşırı derecede ince ya da bazı insanlarda tamamen şeffaf olması sebebiyle de diğer derilerden farklıdır. Dudaklarda neredeyse hiç melanin yoktur, melanin, güneşin zararlı etkilerine karşı cildi koruyan doğal bir pigmenttir.


Dudak derisinin bu özelliklerinden dolayı, nem dudak yüzeyinden hızla buharlaşır ve böylece dudaklar kolayca kurur. Bu kuruluk sıkça çatlaklara sebep olur ve yanma, enfeksiyon ve kızarma risklerini arttırır.

Dudakların kuruluk ve çatlamaya karşı doğal hassasiyeti, vücudun diğer bölgelerine göre daha çıkık ve görünür olmaları sebebiyle artar, vücudun diğer bölgeleri gibi kıyafetle gizlenemez ve dış etkenlere karşı tamamıyla açıktırlar. Güneş, rüzgar ve soğuk nem kaybını hızlandırır, dudaklarınız iç mekanda bile güvende değildir. Nemin az olduğu merkezi ısıtmalı ya da klimalı odalarda, dudaklarda daha fazla nem kaybı görülür.

Çevresel etkenler, dudak kuruluğunun en önemli nedenlerinden biridir, ama kesinlikle tek suçlu değillerdir. Örneğin, çoğu insanın dudakları nezle ya da soğuk algınlıklarında da kuruyabilir. Bu kuruluğun nedeni, insanların hastalandıklarında ağızlarından nefes alma eğilimidir, bu dikkatsizlik dudakları kurutur. Dudaklardaki tahriş aynı zamanda çeşitli yiyecekler, kozmetik ürünleri ve sigara kullanımı sebebiyle de oluşabilir.


DİĞER DUDAK SORUNLARI

Kozmetik Deri İltihabı 
Kozmetik deri iltihabı, yüze ya da dudaklara bir kozmetik madde uygulandığında oluşan, beklenmeyen, kaşıntılı, kırmızı bir reaksiyondur. Genellikle, kozmetik ürünlerinde bulunan cildi tahriş edebilen kimyasallar sebebiyle oluşur, kozmetik maddenin içeriğindeki birden fazla içerik de ciltte hassasiyete neden olabilir. Böyle bir alerji, daha ciddi kaşıntı, yanma ve cilt ve dudakların kabarmasına etki edebilir.

Kişi belli bir içeriğe hassasiyet gösterdiğinde, kozmetik alerjisi oluşur (örneğin, rujlarda bulunan boyar maddeler ya da koku veren içerikler). Alerjiler beklenmeyen bir durumdur ve çok ünlü markalar tarafından geliştirilen çok kaliteli üretilen ürünler bile alerjiye neden olabilir. Hassasiyetlerin sık sık oluşması ve zamanla artması sebebiyle, bir ürünü yıllardır kullanıyor olsanız bile, bir içerikten alerjik reaksiyon gösterebilirsiniz. Ne yazık ki, alerjik reaksiyon bir kere oluştuysa, genellikle yeniden oluşur.

Kozmetik maddelere karşı bir alerjik reaksiyon gösteren kişiler, ürünün kullanımını aniden bırakmalıdırlar. Kendilerine zarar vermeyecek kozmetik formülünü test ederek öğrenebilir. Eğer reaksiyon devam ederse, bir doktora danışmaları önerilir.

Işığa karşı hassasiyet
Işığa karşı hassasiyet, içsel bir durumdan ya da cilde uygulanan bir şeyden dolayı oluşabilir. Daha önce foto-aktif kimyasallara maruz kalınmışsa da görülebilir. Dudaklarda görülen ışığa karşı hassasiyet, dudağa sürülen bir maddenin güneşe çıkıldığında güneş ile reaksiyona geçmesi sebebiyle oluşabilir.

Bu anlık güneş yanığının belirtileri: kızarıklık, acı, yanma ve kabarıklıklardır. Bu durum, bir ruj ya da kozmetik ürününün uygulanmasından hemen sonra kısa bir süre güneşe çıkılması halinde de oluşabilir.

Kozmetik Deri İltihabı hastalarında olduğu gibi, dudaklarında bu tip ışığa karşı reaksiyonlar görenlerin ürünü kullanmayı anında bırakmaları gerekmektedir. Yeterli miktarda SPF içeren bir dudak bakım ürününün uygulanmaya başlanması da oluşacak zararlara karşı dudakları korur. Işığa karşı hassasiyetin daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini unutmayın. Daha sık ve ciddi reaksiyonlar oluşursa, doktorunuza danışın.

Dudak çatlaması ve yanması
Dudak çatlaması tek bir dudakta ya da iki dudakta da yanmaya neden olabilir. Dudak kenarındaki kırmızı çizgide, yani dudak mukozasının yüz cildimiz ile buluştuğu noktada,  pul pul ayrılma, çatlama ve kabarma görülebilir.

Dudak çatlağının pek çok şekli vardır,  cheilitis actinica bunlardan biridir, güneşten hasar gören dudaklarda görülür. Dudak çatlağı aynı zamanda, vitamin eksikliği sebebiyle de oluşabilir. Diğer bir yaygın çatlak türü de “köşeli çatlak”tır, hastalık taşıyan diş malzemelerinin kullanımı sonucunda oluşan bir köpüklü enfeksiyondur.


PEKİ DİĞER DUDAK SORUNLARINA NE YOL AÇAR ? 


Günümüzde çok sık kullandığımız dudak renklendiricileri yani " RUJLAR " dudak ve dudaktan gelen en köklü hastalıklara neden olan kozmetik ürünüdür. İçinde pek çok kimyasal madde barındırır . En zararlısı ise  " KURŞUN " dur . 

Yıl 2012 ve birçok gazete  " KOZMETİKTE KURŞUNUN SEBEP AÇTIĞI HASTALIKLAR " adı altında yazılar yayınlıyor . Bende bunlardan sadece bir tanesini aşağıya koyacağım , okumayı lütfen ihmal etmeyin . ; 

GAZETEDE KURŞUN HABERİ : Saç dökülmesi, başağrısı, kusma, böbrek veya hafıza sorunları gibi pek çok rahatsızlığın nedeni, her gün kullanılan ve sağlık taramalarından onay alan kozmetik ürünlere bağlı olabilir. Çevre Koruma Vakfı (Environmental Defense Fund) tarafından yayımlanan rapor, günlük kullanımı yaygın olan makyaj malzemelerinin içeriğindeki tehlikelere ışık tuttu.
Kanada’nın Ontario şehrinde kozmetik ürünler üzerinde yapılan araştırmalarda, aralarında dünyaca ünlü Clinique, L’oreal, MAC, Maybelline, Sephora, Benefit gibi isimlerin de bulunduğu pek çok markanın zehirli kimyasal maddeler kullandığı ortaya konuldu.

49 ürün laboratuarda test edildi
Uzmanlar, föndoten, kapatıcı, pudra, allık, bronzlaştırıcı, rimel, göz kalemi, far, ruj ve parlatıcıyı kapsayan 49 ürünü laboratuar ortamında teste tabii tuttu. Ürünlerin içeriğinde, vücutta zamanla sağlık sorunları oluşturma tehlikesi bulunan arsenik, kadmiyum, kurşun, cıva, berilyum, nikel, selenyum ve talyum maddelerinin oranı araştırıldı. Sonuçta, cıva dışındaki tüm diğer maddelerin yer aldığı tespit edildi. Her bir üründe diğer yedi maddeden ortalama dört tanesine rastlandı. Test edilen tüm ürünlerin hepsinde nikel bulunurken, kurşun ikinci sırada yer aldı. Fakat aslında hepsi kırmızı bayrak göstergeleri listesinde olan maddelerin hiçbiri ambalajlarda yer almıyor. Zira, tüm bu kimyasallar katkı maddeleri arasında sayılıyor.

400 ruj markası incelendi
Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nin iki ay önce hazırladığı bir başka raporda ise, aralarında L’oreal, Maybelline gibi isimler bulunan 400 farklı ruj markasının sanılandan iki kat daha fazla kurşun kullandığı belirlendi. Tüm bu raporlar, kozmetik markaların gerçeği müşterilerden saklayarak hayatlarını tehlikeye attığı endişesi doğurarak birçok kuruluşun ayaklanmasına neden oldu. Güvenli Kozmetik Ürünler Kampanyası sözcüleri, üreticileri, ürünlerinin içeriklerini yeniden oluşturmaya ve kullanılan maddelere ambalajlarda da yer verilmesi için çağrıda bulundu.


Maddelerin etkileri
- Kurşun: Hamile kadınlar ve çocukların, davranışsal ve öğrenme sorunlarına yol açan kurşun içeren ürünlerden kesinlikle kaçınması öneriliyor. Kurşun bazı endüstriyel alanlarda 1970’li yıllardan beri kullanılmıyor.
-  Arsenik: Vücutta, karaciğer, böbrek, cilt altı, kemik ve tırnaklarda depolanan arsenik, yıllar içerisinde vücutta belli bir oranda biriktikten sonra kanser riskini tetikliyor.
-  Kadmiyum: Emilerek kara karışan ve kemiklerde kalsiyum gibi depolanan bu madde, kas ve kemik hastalıkları ile böbrek sorunlarına yol açıyor.
-  Berilyum: Üst solunum yolları ve ciğerlerde depolanan berilyuma yüksek oranda maruz kalındığında, göğüs, eklem ağrıları ve vücut ısısında düşme ile kilo kayıpları yaşanıyor.
-  Selenyum: Yüksek oranlarda alınması halinde (günde 5mg ve üzeri), saç kaybı, tırnak aşınması, sindirim ve sinirsel bozukluklara neden oluyor.
-  Nikel: Vücuda deriden girdiğinde allerjik deri hastalıklarına neden oluyor.
-  Talyum: Deri yoluyla yüksek oranda emilimi, zamanla yorgunluk, baş ağrısı, depresyon, iştah kapanması, ayak ağrıları, saç dökülmesi ve dikkat dağılmasına neden oluyor.     RUJLARDA KURŞUN OLUP OLMADIĞI NASIL ANLAŞILIR ?

Her hangi A markasının rujunu elinize sürün . Altın yüzüğünüzü rujun üstüne sürtün ve eğer ruj kararıyorsa o üründe kurşun var demektir . Ben bu yöntemi denedim gerçektende işe yarıyor . Fakat yaparkende üzüldüm . Beni en üzen ise çok güvendiğim bir markada kurşun oranının en fazla olması . DENEDİĞİNİZ HER ÜRÜNDE KURŞUN ÇIKACAKTIR ÖNEMLİ OLAN AZ ÇIKMASIDIR ...


ÇEŞİTLİ DUDAKTAN DUDAĞA GEÇEN KALITSAL HASTALIKLAR EN ÇOK NERELERDEN GELİR ? 

Hepimiz kozmetik dükkanlarında ruj alırken rengini ve kalıcılığını denemek açısından rujları dudağımıza  uyguluyoruz . En çokda bu yüzden kalıtsal hastalıklar vücutlarımızda yer buluyor . Bunun için en iyi yöntem elimizle denemek fakat kesinlikle el ile birlikte olsada elinizi ruju denedikten sonra iyice silin sonuçta ellerimizde vücudumuzun değerli bir parçasıdır ...


       Beğendiyseniz bloğumu takip edip beni mutlu edebilirsiniz ☺
☟ Bana ulaşmak için☟
❀ instagram: @yourfaceismyworld2                                                                          XoxHelin
                        

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder